Andrzej Stanisław Urbanik 

Pierwszą książką jaką samodzielnie przeczytał były przypadki Robinsona Crusoe, Daniela Defoe. Właśnie wtedy postanowił, że będzie podróżnikiem. Czytanie książek podróżniczych, budowanie modeli statków i rowerowe wędrówki zajmowały mu wolny czas w szkole podstawowej.
W telewizji najchętniej oglądał program „Latający Holender” propagujące sprawy morskie. Był także laureatem ogólnopolskiego konkursu „Polska nad Bałtykiem”. W liceum postanowił zostać oficerem marynarki handlowej i w ten sposób zwiedzać świat.
Brał udział w Olimpiadzie Nawigacyjnej a jako jeden z laureatów mógł bez przeszkód wstąpić do Wyższej Szkoły Morskiej. Znaczna wada wzroku uniemożliwiła realizację tych planów. Wtedy postanowił, że zostanie lekarzem i jako lekarz okrętowy będzie pływał po morzach i oceanach.

Studia w Krakowie, gdzie wspaniale kwitło życie studenckie, pozwoliły mu rozwinąć zainteresowania podróżnicze i żeglarskie. W miarę możliwości zaczął wypływać coraz to dalej w morze i wyjeżdżać do coraz dalszych krajów. Mając już pewne doświadczenie podróżnicze założył przy krakowskim oddziale studenckiego biura podróży Almatur sekcję trampingową aby organizować wyjazdy i wyprawy (w 1979 przekształciła się w Krakowski Klub Organizatorów Wypraw Trampingowych „Tramping Club”).
Utworzył też BIT (Bank Informacji Trampingowej przekształcony później w Travelbit – centralę polskich globtroterów) czyli archiwum gromadzące notatki z wypraw i podróży. Na zakończenie studiów zorganizował i kierował ekspedycją, która ciężarowym samochodem wędrowała po krajach Bliskiego Wschodu od Turcji przez Irak, Syrie, Jordanię.
Podróżnicza pasja nie przeszkodziła mu w terminowym ukończeniu wydziału lekarskiego krakowskiej Akademii Medycznej. Zaszła jednak istotna zmiana – na początku studiów planował zostać internistą ale … oczarowała go radiologia i rozpoczął specjalizację w tej dziedzinie medycyny.

W następnych latach dzielił czas pomiędzy pracę w Katedrze Radiologii Akademii Medycznej w Krakowie a podróżowanie, trafiając do krajów położonych na różnych kontynentach. W 1979 wydał książeczkę „Vademecum trampingowa”, pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce będące poradnikiem dla globtroterów. Kolejne lata to kolejne podróż. Zebrane w czasie podróżowania notatki publikował w licznych artykułach, przede wszystkim w magazynie turystycznym Światowid, którego został współpracownikiem.

W 1985 zorganizował OSOTT – ogólnopolskie spotkanie dla podróżników, pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które stało się kultowa imprezą pozwalającą na stworzenie podróżniczej społeczności w Polsce. W 1986 został autorem pierwszego polskiego przewodnika dla globtroterów „Przewodnik trampingowy – Birma, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja”. Wkrótce także napisał i wydał przewodnik po Chinach. Materiały o Kraju Środka okazały się na tyle cenne, ze kupiło je jedno ze światowych wydawnictw podróżniczych.
Zarobione pieniądze wydał natychmiast na trwającą pół roku, samotną podróż dookoła świata (1987). W latach 1988 – 92 pracował w Akademii Medycznej w Gdańsku. W wolnym czasie żeglował, podróżował i pisał artykuły (był redaktorem naczelnym pism dla globtroterów – Globtroter i Travel). Na przełomie 1991/92, przez trzy miesiące, znowu – chociaż inną trasą – wędrował dookoła świata.

Od 1993 roku znów pracuje w Katedrze Radiologii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obowiązki zawodowe zaczęły uniemożliwiać mu podróżowanie na tak dużą skalę jak poprzednio ale okazało się, że zdążył zwiedził ponad 110 krajów i odwiedzić wszystkie kontynenty. W latach 1993 – 1996 prowadził program telewizyjny „Przez świat” a od 1996 rozpoczął wydawanie serii książek pod tym samym tytułem („Przez świat – informacje turystyczne z całego świata”) z relacjami z podróży najbardziej znanych polskich podróżników. W 2010 był współtwórcą festiwalu podróżniczego Travenalia w Krakowie.

W roku 2006 otrzymał „Nagrodę Specjalną Kolosa” „za pionierską działalność dla stworzenia polskiego ruchu globtroterskiego i wieloletnią pomoc młodym ludziom w spełnianiu ich podróżniczych pragnień”.